Co to za kurs?

Trochę historii

Program MBSR został stworzony pod koniec lat 70 XX wieku przez profesora Jona Kabat-Zinna, który postanowił połączyć tradycyjne techniki medytacyjne i ruchowe ze współczesną wiedzą psychologiczną i wykorzystać je w pracy z osobami doświadczającymi skutków przewlekłego stresu (w tym stanów lękowych czy chronicznego bólu).

Od momentu uruchomienia kierowanej przez Kabat-Zinna Kliniki Redukcji Stresu przy klinice uniwersyteckiej w Worcester (Massachusetts, USA), program MBSR zdobywał coraz większą popularność w wielu klinikach i szpitalach w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie skutecznie wspierając proces zdrowienia pacjentów.

Obecnie z jego dobrodziejstw korzystają najczęściej ludzie zdrowi, przytłoczeni nadmiernym tempem życia, zmagający się z przewlekłym zmęczeniem, frustracją, wypaleniem zawodowym i somatycznymi skutkami stresu.


Co mówią uczestnicy?

Filip

Ten trening był dla mnie solidnym warsztatem z obserwacji samego siebie. Dotychczas mnóstwo czynności, emocji, reakcji występowało u mnie automatycznie, często się z nimi nie zgadzałem. Obserwacja siebie podczas kursu uświadomiła mi, że cały czas mogę świadomie dokonywać wyborów, które są dla mnie dobre. Wystarczy wyłączyć autopilota i uważnie trzymać ster.

Małgorzata

Kurs był motywacją do zatrzymania się i zauważenia siebie, swoich nawyków oraz automatycznych zachowań, które tak wpasowały się w moje życie, że nawet nie widziałam ich jako przeszkód, którymi niekiedy były. Dzięki treningowi łatwiej mi je rozpoznać i modyfikować świadomie.

Michalina

Kurs pomaga się wyciszyć i zrelaksować, inaczej spojrzeć na różne sprawy lub otaczającą nas rzeczywistość. Zaakceptować i poznać siebie takim, jakim się jest i przyjąć, że jest to OK.

Jacek

Trening uważności był kolejnym ważnym krokiem w drodze do poznania i zrozumienia samego siebie. Pozwala dogłębnie i bezpiecznie weryfikować i zmieniać elementy życia.


„Czujemy się tak, jakbyśmy wchodzili na nowe terytorium, którego do
tej pory nie znaliśmy albo którego istnienie jedynie niejasno
podejrzewaliśmy; jest w tym obszarze prawdziwe źródło pozytywnej energii
koniecznej do zrozumienia samego siebie i zdrowienia. Co więcej, łatwo
tam dotrzeć.
Ścieżką jest nasze własne ciało, umysł i oddech.”

(Jon Kabat-Zinn, Życie – piękna katastrofa)


Jak wygląda kurs?

Struktura kursu MBSR

Na kurs składa się osiem cotygodniowych spotkań po 2,5 godziny oraz jeden całodniowy warsztat (dzień uważności).


06.05. 18:30-21:00 – Smak uważności
13.05. 18:30-21:00 – Postrzeganie świata
20.05. 18:30-21:00 – Zadomowić się w ciele
27.05. 18:30-21:00 – Uważne spojrzenie na stres
03.06. 18:30-21:00 – W świecie własnych myśli
10.06. 18:30-21:00 – Powitać emocje
17.06. 18:30-21:00 – Uważność spotkań
24.06. 18:30-21:00 – Uważność na dalszą drogę

DZIEŃ UWAŻNOŚCI 15.06. (sobota) w godzinach 11:00-17:00.

Spotkania skoncentrowane są wokół trzech formalnych ćwiczeń: skanowania ciała (ćwiczenia uważności na bodźce z ciała), prostego zestawu pozycji jogi (ćwiczenia uważnego ruchu) oraz medytacji siedzącej (ćwiczenia uważności na oddech, myśli, emocje itp). Uczestnikom proponuje się także tzw. ćwiczenia nieformalne, które pozwalają zastosować postawę mindfulness we wszystkich sytuacjach codziennego życia. 

Kluczowym elementem kursu są codzienne ćwiczenia w domu z nagraniami otrzymanymi na kursie oraz wykonywanie krótkich zadań pisemnych (samoobserwacji) raz w tygodniu.

Zajęcia będą się odbywały na warszawskiej Woli, w relaksującej, zielonej i cichej przestrzeni. 


Ile trzeba zainwestować?

Całość kursu kosztuje 1100 zł. Możliwa płatność w dwóch ratach. 
Jeżeli jednak zgłosisz się przez ten formularz do 09 kwietnia 2019 r.
cena wynosi jedynie 999 zł.

UWAGA!
Oferta specjalna dla czynych nauczycieli: -15% od aktualnej ceny kursu
(liczba miejsc ograniczona).


Cena obejmuje:
- osiem spotkań grupowych po 2,5 godziny;
- jeden 6-godzinny warsztat sobotni;
- materiały papierowe oraz nagrania do ćwiczeń.

Przed wpłatą umówię się z Tobą na bezpłatną rozmowę wstępną,
podczas której możesz zadać nurtujące Cię pytania
i podjąć decyzję, czy ten kurs rzeczywiście jest dla Ciebie.


Kto prowadzi kurs?

Nazywam się Emilia Kędziorek

Prowadzenie ludzi ścieżką uważności to moja pasja, którą dzielę się również na moim blogu Stacja Teraz. Uważność pozwala mi na co dzień być bliżej siebie, czerpać więcej z własnego życia, łatwiej godzić się z tym, co mnie spotyka, dużo rzadziej reagować szybciej niż pomyślę, odnajdywać to, co fascynujące w każdym człowieku i to, co ciekawe w każdym dniu.

Posiadam certyfikat nauczyciela MBSR
(Mindfulness-Based Stress Reduction) wydany przez Institute for Mindfulness-Based Approaches w Bedburgu we współpracy z Fundacją Polski Instytut Mindfulness (POLIM). Jestem obecnie członkiem Rady Fundacji POLIM, która jest jedynym w Polsce organizatorem systematycznego szkolenia nauczycielskiego MBSR.