úterý 24. 11.

Fórum zaměstnanosti  2020

Zaměstnanec 4.0:
jak se připravit na digitální éru?

Český trh práce prochází největší proměnou za poslední dekádu. Desetitisíce pracovních míst i samotné firmy ohrožují dopady pandemické krize, která prudce zrychluje digitální transformaci řady odvětví i globální ekonomiky.

Jak se připravit na digitální éru? Jak ve složité situaci jednoduše posílit trh práce a sociální systém? A mohou systémové změny, kterými lze podpořit vzdělávání zaměstnanců, zvýšit naši produktivitu a vytáhnout Česko z pasti levné práce?

Odpovědi na aktuální otázky rezonující na českém trhu práce nabídne druhý ročník konference Fórum zaměstnanosti, kterou organizuje Ministerstva práce a sociálních věcí.

24. listopadu ONLINE
 

Srdečně Vás zveme na druhý ročník konference Fórum zaměstnanosti ONLINE.

Program konference sledujte v živém youtube vysílání, které zahájíme na této stránce v úterý 24. listopadu od 10:00 


Program konference

Dopolední přednáškový blok

10:00

Vzdělávání jako klíčový nástroj, který nám pomůže vyjít z krize co nejlépe

Analytik pracovního trhu ze společnosti LMC Tomáš Ervín Dombrovský představí nejnovější data, jak český trh práce prošel krizovým rokem 2020. Zaměří se vzdělání jako prioritu pro rozvoj pracovního týmu a jak firmy mohou přispět k vnímání sebevzdělávání jako klíčové investice.

10:40

Digitální transformace jako největší trend současnosti

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar popíše průběh “digitální revoluce”, ke které nás donutila koronavirová krize. Zaměří se na to, jak ze současné divoké fáze během pandemie začlenit digitalizaci do českých firem natrvalo.

11:20

Nové ekonomiky: sdílená, digitální, ...

Hlavní ekonom Deloitte Česká republika David Marek popíše prudký vzestup nových ekonomik, ať už jim říkáme digitální, sdílená či jinak. Zhodnotí plusy a mínusy tohoto nástupu a připomene, že je nutné vytvořit i nové standardy pro pracovníky v těchto oborech.

12:00

Investice do českých zaměstnanců jako cesta z krize i pasti levné práce

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová shrne, co koronavirová krize ukázala za slabá místa na trhu práce a v sociálním systému. Zaměří se na systémové změny, kterými lze podpořit vzdělávání zaměstnanců, zvýšit tak jejich produktivitu a vytáhnout Česko z pasti levné práce. 


Odpolední diskuzní blok

13:00

Dopady krize, kam a jak dál?


Ekonomové Danuše Nerudová a Daniel Münich, a sociolog Martin Buchtík přiblíží dopady koronavirové krize na českou ekonomiku a společnost. Co se jen krátkodobě otřáslo a co je změnou trvalou? Jakým způsobem Česko co nejlépe a nejrychleji vytáhnout opět nahoru?

14:10

Jak se podnikatelé a firmy perou s pandemií?

S čím se museli zaměstnanci ve firmách vypořádat? Jak se adaptovali? Oklepou se podnikatelé a firmy v roce 2021 z krize? Jaká podpora státu může firmám pomoci v získávání zakázek a udržení zaměstnanců? Své čerstvé zkušenosti přinesou ředitelka divize správa ČEZ Michaela Chaloupková, employee experience director Avast Martina Suchomelová a Jakub Vykoukal, HR ředitel designérské a sklářské společnosti Lasvit.

15:20

Kudy vede cesta k práci 4.0?

Jana Adamcová z Institutu pro digitální ekonomiku, bývalý premiér Vladimír Špidla a exministr financí Ivan Pilný přiblíží budoucnost práce. Které obory zaniknou, které kvalifikace naopak budou nově poptávané? Jak se smíříme s roboty a digitalizací? A jak na tuto revoluci na pracovním trhu přichystat už nyní vzdělávací systém?

16:40

Zvykneme si na celoživotní vzdělávání?

Doba nás nutí místo jasně ohraničené školní přípravy a pak jedné práce na celý život vypracovat systém celoživotního zvyšování kvalifikace. Proděkanka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Barbora Bühnová, ředitel Nadačního fondu Eduzměna Zdeněk Slejška a Filip Mikschik ze StartupJobs zkusí najít ty správné pobídky, které by nás připravily na proces neustálého učení v průběhu celého profesního života.


Konferencí a diskuzemi 

Vás provedou moderátoři:

Markéta Bidrmanová

Do Seznamu, kde moderuje pořady Výzva a Den v ekonomice, přišla z Českého rozhlasu. Předtím byla mj. zahraniční korespondentkou ČRo Rádia Česko v Rakousku a ve Francii. Ekonomické reportáže točila pro Českou televizi, pro deník E15 psala komentáře. Vystudovala Německá a rakouská studia a Mediální studia, obojí na FSV UK.

David Klimeš

Komentátor na Aktuálně.cz a Českém rozhlasu Plus, držitel prestižní novinářské Ceny Karla Havlíčka Borovského a vysokoškolský pedagog komunikace na Univerzitě Karlově.


Sledujte konferenci ONLINE:

_______

Živý přenos začne na této stránce v úterý 24. listopadu v 10:00

.