Podcast HR espresso

Dawka HRowej inspiracji i wiedzy w Twojej skrzynce!

Posłuchaj podcastu, który został już odsłuchany 10 000 razy przez HRowców z całej Polski. 

W mailu otrzymywać będziesz powiadomienia o nowym odcinku, wraz z dodatkową dawką inspiracji, wiedzy, najnowszych trendów oraz krótkich i praktycznych wskazówek.

Po zapisie otrzymasz ode mnie Infografikę 10 kroków rozwoju, która pomoże Ci ułożyć własny proces rozwoju w HR oraz szablon podsumowywania i planowania kolejnego roku.

Autor

Jarek Jarzębowski

jestem certyfikowanym, etatowym HR Business Partnerem, trenerem i konsultantem oraz twórcą podcastu i inicjatywy HR espresso. Pracuję z rekruterami, trenerami i business partnerami, pomagając im osiągać optymalne efekty każdego dnia. 

Wierzę, że każdy dobry HRowiec nie ustaje w swoim rozwoju, dlatego podstawiłem stworzyć podcast HR espresso, w którym solo lub z gośćmi mówię o HR, dając proste i konkretne wskazówki.

Zapraszam!

Zobacz przykładowy mail!

Cześć👋!

Dzisiaj chcę żebyśmy poruszyli temat zaufania, pracy zdalnej i mikrozarządzających szefów. Podobnie jak w poprzednim odcinku polecę Ci trochę literatury, coś do posłuchania, przeczytania i przemyślenia.

Złap kawę i zabieraj się za czytanie.

📝 Zaufanie i praca zdalna:

W zeszłym tygodniu opublikowałem na LinkedIn post, który w ciągu tygodnia dotarł do 232 tysięcy osób, został polubiony 3900 razy, skomentowany 200 i udostępniony 100 razy (tutaj znajdziesz ten post).

Pisałem w nim o tym, jak firmy podchodzą do pracy zdalnej i jak ma się to do zaufania, a post poniósł się po sieci bardzo szeroko, co pokazuje jasno, że temat jest gorący w wielu miejscach.

Uznałem, że pogrzebię jeszcze dalej w tym temacie, bo jak większość tematów w HR, ten również wcale nie jest taki prosty.

W związku z tym, mam dla Ciebie artykuł o trzech zagrożeniach wynikających z pracy hybrydowej. Artykuł jest w języku angielskim, ale warto do niego zajrzeć, a ja daję Ci skrót 3 głównych punktów poniżej:

1. W związku z tym, że aż 30% pracowników rozważy zmianę pracy, jeżeli będzie musiało wrócić do pracy w biurze, eksperci McKinsey zauważają, jak ważne jest podanie realnego, poważnego powodu ściągania ludzi z powrotem do biur. Wspominałem już o tym w 43. odcinku Podcastu, ale podkreślę raz jeszcze - bardzo mocno się z tym zgadzam. Warto o tym porozmawiać z pracownikami. Rola działu HR i osób odpowiadających za komunikacje wewnętrzną, jest w tym momencie ogromna. Jeżeli to Twój zakres odpowiedzialności, to mocno przemyśl ten temat.

2. Wiele osób zauważyło zwiększoną produktywność w pracy zdalnej, ale często za cenę wypalenia i zatracenia granicy praca życie. Organizacje, chcąc podtrzymać relacje i kulturę organizacyjną, zaczynają wprowadzać różne rozwiązania hybrydowe, ale niestety one czasami powodują spadek produktywności. Sposobem, który McKinsey sugeruje, jest mierzenie efektów. zamiast ilości godzin - zarówno w poziomie osobistym, jak i organizacyjnym.

3. Praca hybrydowa może utrudniać eksperymentowanie, dlatego warto pracować nad podejściem testuj i zmieniaj, czyli bardziej zwinnym. Agile nie musi być tylko i wyłącznie zarezerwowany do wytwarzania oprogramowania! Zachęcam Cię do tego, żeby posłuchać mojej rozmowy z Kamila Rogowską na temat tego, jak HR może być bardziej zwinny.

🎧 Podcast HR espresso:

Dzisiaj polecam Ci dwa nowe odcinki HR espresso. Oba wpisujące się mocno w tematykę dzisiejszego newslettera:

Odcinek 43 - Czy powrót do biura to brak zaufania?

Widzę, jak wiele organizacji w Polsce bez większego przemyślenia ściąga ludzi z powrotem do biura. Komunikaty potrafią ograniczyć się do "wracamy od dnia X." Bez podania większej przyczyny, bez rozmowy z pracownikami, bez ustalenia rozwiązania, które odpowiadałoby obu stronom. Jak myślisz, czy to dobry sposób?

Podpowiedź - zły :)

Ściąganie ludzi do biura oznacza często (nie zawsze!) brak zaufania do nich, co tworzy lawinę negatywnych konsekwencji. BARDZO często jest też tak odbierane, co jasno pokazują rekacje i komentarze na wcześniej wspomniany post z LinkedIn.

Posłuchaj 43. odcinka HR espresso, w którym rozwijam ten temat.

Odcinek 44. - Jak radzić sobie z mikrozarządzającym szefem?

Zapraszam Cię też do posłuchania najnowszego odcinka na temat szefów, a dokładniej szefów mikrozarządzających. Skoro wiemy doskonale, jaką rolę pełni zaufanie w całej organizacji, jak wpływa na pracę i rzeczywistość, to przejdźmy do szefów.

Zaczniemy od powiedzenia sobie kim jest taki szef i jak go rozpoznać, przejdziemy krótko przez model motywacyjny McGregora, żeby zakończyć poradami dla pracowników i HRowców, którzy pracują z mikrozarządzającymi szefami.

Daj znać, co myślisz po przesłuchaniu, bo uważam, że to kolejny ważny temat, który dodatkowo nie został nigdzie szczególnie mocno rozwinięty.

Zasubskrybuj HR espresso na:

Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts

📚 Polecana książka

Dzisiaj raz jeszcze chcę polecić Evidence Based HRM od Radka Czahajdy. Uważam, że właśnie teraz, kiedy mierzymy się z kolosalną niepewnością i zmiennością sytuacji, opieranie się na dowodach jest kluczowe.

Nie wiem, jak Ty, ale ja nie mam czasu przekopywać się przez najnowsze badania naukowe. Na szczęście Radek zrobił to za mnie, tworząc tę książkę, za co jestem mu ogromnie wdzięczny.

Przeczytaj więcej o książce, a jeśli się zdecydujesz, to zachęcam do skorzystania z 20% kodu rabatowego: ******** (jeśli chcesz otrzymać kod, daj mi znać)

🧠 Do przemyślenia

Na zakończenie mam do Ciebie pytanie do przemyślenia. Nie musisz na nie odpowiadać, ale z chęcią poznam Twoją odpowiedź:

Jaki wg Ciebie dzisiaj jest Nowoczesny HR?

Pozdrawiam serdecznie,
Jarek Jarzębowski

PS

Po ostatnim newsletterze dostałem maila od Agnieszki. Pozwolę go sobie tutaj wkleić:

"dzięki za to! (czytałam tego maila Twoim głosem ;D)
Jesteś jedną z kilku osób polskiego rynku HR, którą faktycznie czytam, bo widzę wartość i patrzenie przyszłościowe. 💪"

Agnieszko, oficjalnie - na łamach newslettera - bardzo dziękuje Ci za wiadomość🙏.

Każdy taki mail jest dla mnie bardzo ważny i zawsze cieszę się, kiedy coś wpada na jarek@hrespresso.pl.

.