BEZPŁATNY KURS ON-LINE

(Nie)plac zabaw

Nie jesteśmy skazani na nudne place zabaw! Jest tyle możliwości... Naturalne place zabaw, przygodowe place zabaw, NERy, ogrody społeczne, mikroplace zabaw, rzeźby i wiele innych nieplaców zabaw.

Jak zaprojektować (nie)plac zabaw? Czym go wypełnić? Czy wszystko musi być zaprojektowane? Czy plac zabaw można naprawić? A co z tymi normami i certyfikatami? I czy w ogóle dzieci potrzebują placów zabaw?

Seria bezpłatnych kursów on-line już się zakończyła. Materiały dostępne są bezpłatnie na stronie sklepu pracowni k.

4 cykle

Dla właścicieli/ zarządców

Dla właścicieli przedszkoli, dla zarządców publicznych placów zabaw, pracowników domów kultury, bibliotek oraz dla wszystkich, którzy tworzą ogólnodostępne miejsce do zabawy.

Dla rodziców

Dla szczęśliwych posiadaczy własnego ogrodu, w którym można urządzić przestrzeń do zabaw dla własnych dzieci. Ogród dziadków też się liczy. 

Dla aktywistów

Dla osób, które chcą przyczynić się do powstawania nowych miejsc do zabaw w przestrzeni publicznej.

Dla projektantów

Dla architektów krajobrazu i innych projektantów, którzy mają podstawową wiedzę o projektowaniu przestrzeni, ale interesują się tematyką przestrzeni dla dzieci. 

7 tematów

#1

Jeśli nie plac zabaw, to co?

Co jest nie tak z tradycyjnymi placami zabaw? Jaka jest alternatywa? Dlaczego stworzenie idealnego placu zabaw to za mało?

#2

Jak zaprojektować (nie)plac zabaw? Cz. 1

Jak zaplanować krok po kroku przestrzeń do zabawy (i nie tylko)? Co to jest projektowanie partycypacyjne? W jakich przypadkach sprawdzi się projektowanie in situ?

#3

Jak zaprojektować (nie)plac zabaw? Cz. 2

Czym wypełnić (nie)plac zabaw? Czym kierować się przy doborze elementów małej architektury, roślinności, elementów naturalnych.

#4

Czy wszystko musi być zaprojektowane?

Jak i po co szukać nieplaców zabaw? Dlaczego warto zabierać dzieci do miejsc nieurządzonych? Jak zorganizować mikrowyprawy dla rodzin?

#5

Plac zabaw do naprawy

Czy istniejące place zabaw są skazane na porażkę? Co możemy zrobić, aby plac zabaw stał się centrum społeczności lokalnej? Kim jest playworker i dlaczego warto rozważyć jego obecność na placu zabaw?

#6

Co z tymi normami?

Ale czy to w ogóle możliwe? Czy można zbudować niestandardowy plac zabaw w czasach norm i atestów? Czy to będzie bezpieczne? Jak zdobyć certyfikat? Przez jakie procedury musimy przejść budując (nie)plac zabaw?

#7

Czy dzieci potrzebują placów zabaw?

Do czego służą place zabaw? Na jakie potrzeby powinny odpowiadać współczesne place zabaw?

Prowadząca

Nazywam się Anna Komorowska. Wspólnie z Michałem Rokitą prowadzę pracownię k., gdzie od 11 lat pomagamy tworzyć wyjątkowe przestrzenie dla dzieci. Projektuję, prowadzę podcast i grupę Nieplac Zabaw™. Jestem autorką książek „Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw”, „Kuchnia błotna. 20 przepisów na naturalne place zabaw”, „Małe biuro projektowe. Jak zaprojektowałam swoją firmę” i „Jeśli nie plac zabaw, to co?" Książki znajdziesz w sklepie, a portfolio pracowni k. znajdziesz na pracowniak.pl.

Anna Komorowska

Posłuchaj o kursie

Opinie o kursie

Ten kurs to bardzo duża dawka konkretnej wiedzy, którą można rozszerzać dzięki materiałom dodatkowym. Zaletą jest uporządkowana forma i tematyka. Dużo dały mi zadania, które wykorzystują praktyczną wiedzę czy spostrzeżenia. Zadanie z wyszukaniem nieplacu zabaw uświadomiło mi, że tak naprawdę ja nie muszę niczego szczególnego budować, ale mogę wykorzystać to, co oferuje mi moje gospodarstwo, jego teren, to, co na nim rośnie, to co wokół niego się znajduje.
Drugim odkryciem jest dla mnie świadomość, że nie muszę mieć jednego wydzielonego miejsca na „plac zabaw” ale mogę zrobić sieć miejsc, które mogą być atrakcyjne dla dzieci. Muszę tylko przygotować im zestaw luźnych elementów, które one mogą wykorzystywać w tych różnych miejscach.
Głowiłam się nad wymyślaniem „atrakcji”, a kurs uświadomił mi tylko, że wiedzę na temat tego co lubią dzieci, mam na wyciągnięcie ręki. Muszę sobie przypomnieć gdzie i dlaczego moi synowie najlepiej się bawili, a także co było najfajniejsze dla grup, które już u mnie były.
Muszę tylko trochę pomyśleć nad wykorzystaniem tematyki mojego gospodarstwa do przekazania wiedzy o pszczołach, zapylaczach i roślinach w trakcie zabawy.
Dziękuję bardzo, to był owocny dzień i myślę, że uda mi się stworzyć super nieplac zabaw.

Agnieszka Dukat-Pokrywa
Pasieka na brzegu
www.pasiekanabrzegu.pl

.