KONFERENCJA ORGANIZOWANA W TRYBIE HYBRYDOWYM (stacjonarnie/online)
(Centrum Konferencyjne BNP Paribas Warszawa, ul. Grzybowska 78)

8.30-8.50 powitalna kawa

8.50-9.00 Powitanie - Agnieszka Hryniewiecka-Jachowicz - Członek Zarządu PINK

9.00- 9:50 PANEL #1 "MAKROEKONOMIA - TRENDY 2022"

Debata ekonomistów dotyczyć będzie m.in. cen i dostępności surowców na świecie, kolejnych podwyżek stóp procentowych, a także wojen celnych oraz zmian w łańcuchach dostaw i reakcji państw na skutki gospodarcze pandemii i trwającej wojny w Ukrainie.

 • dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek - wykładowczyni na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Członkini Rady Koalicji na rzecz Polskich Innowacji, Rady Naukowej Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju Innowo oraz Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
  Do 2018 r. główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, członkini Rady Dialogu Społecznego, w tym m.in. Zespołu ds budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, Zespołu ds polityki gospodarczej i rynku pracy. Członkini Forum Firm Rodzinnych przy PARP. W ramach BusinessEurope członkini ECOFIN Committee oraz Entrepreneurship and SME Committee. W latach 2010-2015 członkini Rady Gospodarczej przy Premierze RP. W latach 2011-2014 członkini High Level Group on Administrative Burdens w Komisji Europejskiej. Zajmuje się m.in. badaniem makroekonomicznych uwarunkowań rozwoju gospodarczego, warunkami rozwoju przedsiębiorstw, inwestycjami, w tym w innowacje i B+R, rynkiem pracy, analizą i oceną funkcjonowania przedsiębiorstw, ekonomiczną analizą prawa.
 • Andrzej Kubisiak - Zastępca Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego
  Swoje kilkunastoletnie doświadczenie zdobywał głównie w sektorze bankowym, komunikacyjnym oraz doradztwa personalnego. Od 2018 roku był odpowiedzialny za obszar rynku pracy w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Wcześniej był członkiem Rady Rynku Pracy działającej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a od 2015 roku związany z Grupą Work Service, gdzie jako Dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji odpowiadał m.in. za opracowywanie cyklicznych raportów rynkowych nt. procesów migracyjnych i kluczowych trendów na rynku pracy. Jest absolwentem Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i studiów Executive MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Moderator:

 • Ignacy Morawski - Główny Ekonomista Puls Biznesu, Dyrektor Centrum Analiz SpotData
  Przez wiele lat pracował jako ekonomista w sektorze bankowym (m.in. banku WestLB, czy Polskim Banku Przedsiębiorczości). W latach 2012-16  zdobył wiele wyróżnień w rankingach dla analityków makroekonomicznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

9:50-10:00 przerwa techniczna

10.00-11.30 PANEL #2 "INWESTORZY, DEWELOPERZY i BANKI W OBLICZU ZMIAN"

Tematy dyskusji to m.in. podaż ziemi w 2022 roku, popyt i prognozy na kolejne lata, presja polityki ESG oraz wytycznych dotyczących audytu i raportowania działań zrównoważonego rozwoju w firmach, rynek pracy i koszty realizowania nowych inwestycji oraz sposoby wyjścia kapitałowego.

Udział biorą:

 • Łukasz Jachna - Chief Capital Markets Officer, Członek Zarządu 7R S.A.
 • Justyna Kędzierska-Klukowska - Head of Warsaw Office, Berlin Hyp AG
 • Przemysław Pyrkowski - Dyrektor Building Consultancy, BNP Paribas Real Estate
 • Sebastian Suchodolski - Leasing Director, Cavatina
 • Renata Grzonkowska - Corporate Client Director Corporate Real Estate Financing, Santander Bank Polska S.A.
 • Marcin Hołdyński - Dyrektor Grupy Projektów, NDI S.A.

Moderator:

 • Krzysztof Cipiur - Managing Partner, Knight Frank

11.30-11.50 przerwa kawowa

11.50-13:05 PANEL #3 "CZY DEWELOPERZY i INWESTORZY SKORZYSTAJĄ NA PLANOWANYCH ZMIANACH LEGISLACYJNYCH?

Uczestnicy rozmawiać będą miedzy innymi o projekcie zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jaką rolę będzie spełniał Rejestr Urbanistyczny? Czy reforma faktycznie uprości i przyśpieszy procedury planistyczne? Jak planowane zmiany wpłyną na działalność deweloperów i inwestorów nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych, w tym PRS oraz jakich jeszcze zmian legislacyjnych oczekują uczestnicy rynku?

11.50-12.15 Prezentacje

 • Michał Gil - Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
 • Krystyna Wąchała-Malik - Członek Zarządu, PFR Nieruchomości S.A.

12.15-13.05 Dyskusja

Udział biorą:

 • Michał Gil - Dyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
 • Krystyna Wąchała-Malik - Członek Zarządu, PFR Nieruchomości S.A.
 • Weronika Guerquin-Koryzma - Partner Head of Real Estate, Baker McKenzie, Członkini Zarządu PINK
 • Michał Witkowski - Director Living Services, Colliers
 • Karol Dzięcioł - Dyrektor Rozwoju, Develia S.A.

Moderator:

 • Mira Kantor-Pikus - Partner, Cushman & Wakefield

13.05-13.15 Podsumowanie - Paweł Toński - Prezes Zarządu PINK

REJESTRACJA ZAKOŃCZONA

.