Edycja IV

Praktyki dla korektorów

Chcesz zyskać doświadczenie w pracy korektora?
Podaj swój adres e-mail i dopisz się do listy oczekujących na praktyki. Edycja IV startuje w październiku 2020 roku!

Dzień dobry!

Nazywam się Ewa Popielarz i od czternastu lat pracuję jako redaktor i korektor. W lipcu ubiegłego roku po raz pierwszy zorganizowałam praktyki dla korektorów. To wyzwanie, dzięki któremu młodzi korektorzy mogą zyskać doświadczenie i uczyć się korekty na prawdziwych tekstach i w bezpiecznych warunkach, pod moim okiem.

Grupa

Praktykanci dołączają do grupy na Facebooku, w której są tylko oni i ja. Tam rozmawiamy, pytamy i rozstrzygamy problemy językowe.

Korekta

Po otrzymaniu materiałów i wytycznych na start praktykanci zaczynają samodzielną pracę. Najpierw w Wordzie, a w drugim etapie – na PDF-ie.

Weryfikacja

Wszystkie teksty po korekcie trafiają do mnie. Ja także je poprawiam i to ja biorę na siebie odpowiedzialność za ich ostateczny kształt.

Feedback

Pliki wracają do praktykantów z moimi poprawkami, wskazówkami i obszernym feedbackiem, w którym zwracam uwagę na mocne i słabe strony ich pracy.

Edycja I

E-book kulinarny

W pierwszej edycji pracowaliśmy nad e-bookiem kulinarnym 5 tygodni smacznego gotowania, który liczy sobie 286 stron (!) i jest jednym z ładniejszych i grubszych zbiorów przepisów, jakie dane mi było oglądać!

Decyzja podjęta?

Dołącz już teraz!

Edycja II

Bajki dla dzieci

Przedmiotem korekty w drugiej edycji był zbiór 17 bajek dla dzieci. Będą się ukazywały przez cały 2020 rok na stronie https://akcjabookszpan.pl, a później zostaną wydane drukiem. Cały dochód ze sprzedaży bajek jest przeznaczony na cele charytatywne.

Zobacz, z jakimi zadaniami mierzyli się kandydaci

do III edycji praktyk

Edycja III

Magazyn dla mam

W trzeciej edycji praktyk razem z Fundacją Jestem MAMĄ zredagowaliśmy magazyn, który będzie dołączany do wyprawki dla mam w szpitalach w całej Warszawie.

Pierwszy nakład to 40 000 egzemplarzy!

Autorami tekstów są:
Nicole Sochacki-Wójcicka (Mama Ginekolog),
Agata Aleksandrowicz (Hafija),
Zuzanna Antecka (Szpinak robi bleee),
Kamil Nowak (Blog Ojciec) i inni.

Przebieg praktyk

  1. Rekrutacja polega na wypełnieniu ankiety, w której są pytania o Twoje doświadczenie w pracy korektora i zadanie merytoryczne.
  2. W praktykach biorą udział 3 osoby, które wykonują redakcję i/lub korektę tekstu – samodzielnie, ale z moim wsparciem.
  3. Po praktykantach teksty czytam ja. Jeśli to konieczne, wprowadzam dodatkowe poprawki. Przygotowuję też obszerny feedback, w którym wymieniam mocne i słabe strony danego korektora oraz wypisuję najważniejsze błędy językowe i edytorskie, które zostały przeoczone.
  4. Nazwiska praktykantów są wpisane do stopki redakcyjnej danej publikacji. To często ich pierwszy wpis do portfolio! Wybrana trójka otrzymuje też zaświadczenie o ukończeniu praktyk.
  5. To jeszcze nie koniec! Cały czas pozostajemy w kontakcie. Często przekierowuję do praktykantów płatne zlecenia. Bo wiem, co potrafią, i wiem, że są dobrzy!

Edycja IV

E-book charytatywny

Edycja IV jest wyjątkowa! Wspólnie z Akademią Płodności przygotujemy e-book charytatywny z artykułami i przepisami dla par starających się o dziecko. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Tym razem praktyki są podwójne! Zanim zajmiemy się korektą, dziewczyny z Akademii Płodności opracują przepisy kulinarne, a Ewa Szczepaniak (Tekstowni.pl) razem z grupą swoich praktykantów przygotuje pozostałe teksty!

Lista chętnych na praktyki dla copywriterów jest sporządzana osobno. Możesz się na nią zapisać u Ewy!

Szukasz czegoś więcej?

Dwa razy do roku możesz dołączyć do Akademii korekty tekstu. To internetowy kurs przygotowujący do pracy w zawodzie korektora. W miłej atmosferze i na życiowych przykładach zdobędziesz wiedzę z zakresu:

  1. poprawności językowej,
  2. edycji tekstu,
  3. programów do redakcji i korekty,
  4. organizacji pracy korektora.

Kursanci mają gwarantowane jedno miejsce w każdej edycji praktyk dla korektorów. Otrzymują też wiele dodatkowych możliwości sprawdzenia swojej wiedzy i zdobycia doświadczenia. Kolejna edycja już jesienią 2020 roku!

.