Sprawdź jak dostać dofinansowanie na szkolenie!

Przede wszystkim praktyka.

To był pierwszy kwietnia, kiedy, jako magister farmacji świeżo po studiach, postawiłam kroki w mojej pierwszej pracy w aptece. Zapoznałam się z ekipą, założyłam pachnący świeżością i starannie wyprasowany kitel, stanęłam przy okienku. Z drążącymi nieco rękami zaczęłam obsługiwać pacjentów. Wszystko szło pięknie i gładko. Do czasu. 

Do apteki weszła kobieta z małym dzieckiem w nosidełku. Zauważyłam kątem oka ruch za sobą - moi koledzy i koleżanki dyskretnie, acz szybko zniknęli z zasięgu wzroku. Dziwne, pomyślałam, ale pacjentka już stała przede mną. 

"Poproszę coś na zapalenie pęcherza", powiedziała. "Aha, karmię piersią, czy to będzie problem?".

Pobladłam. W czeluściach mojej pamięci próbowałam odszukać wiedzę o lekach w laktacji. Na studiach coś było, ale mało. I wniosek nasuwał się sam - mama karmiąca piersią nie powinna na nic chorować, bo nie ma właściwie nic, co byłoby bezpieczne. 

Brzmi znajomo?

Do dziś pamiętam to uczucie bezradności i niepokoju, poczucie osamotnienia, gdy wszyscy koledzy i koleżanki zwiali na zaplecze, wiedząc doskonale, co się święci. Na szczęście udało mi się porozumieć z lekarzem tej pacjentki i dobrać odpowiedni lek. To był dla mnie pierwszy sygnał, że w dziedzinie leków i laktacji miałam jeszcze wiele do nauczenia się. 

10 lat później...

Moje doświadczenia z pracy w aptece, macierzyństwo i marzenia doprowadziły mnie do miejsca, w którym jestem teraz - mam prywatną praktykę i zajmuję się zawodowo tylko i wyłącznie bezpieczeństwem stosowania leków w okresie laktacji, konsultuję pacjentki i pomagam specjalistom. Mimo upływu czasu jednak wciąż obserwuję, że moi koledzy i koleżanki farmaceuci unikają kobiet karmiących piersią. Z resztą, nie tylko oni. Położne, położni, lekarze, lekarki i inni medycy nie czują się pewnie rekomendując konkretną terapię mamie karmiącej piersią. Lub unikają jakiejkolwiek rekomendacji. 

Dlaczego?

Wciąż pojawiają się te same odpowiedzi. Nie ma badań na temat leków w laktacji. W ulotce jest napisane, że karmienie piersią jest przeciwwskazane. Producent nie zaleca. Temat jest niepewny. To ryzykowne. Mamy zbyt małe doświadczenie.

Ale to nie jest prawda!

W rzeczywistości badań jest bardzo dużo (pierwsze badanie na PubMed jest datowane na 1867 rok, a pierwsze, które jest dostępne do odczytu jest z 1936 roku! TUTAJ zobacz jakie). Naukowe, badawcze, kliniczne doświadczenia są bardzo obszerne, nie tylko w temacie przenikania leków do mleka, ale także określania stosunku korzyści z karmienia piersią do ryzyka ekspozycji. A ta dziedzina wciąż się rozwija! Wiemy bardzo dobrze, że terapia mamy karmiącej piersią może być bezpieczna zarówno dla mamy, laktacji i dziecka. I mam na to dowody!

I chętnie Ci o tym opowiem!

Ale nie w typowo akademicki sposób. Bez obaw, nie zaleję Cię falą publikacji do przeczytania, natłokiem czysto teoretycznych informacji, których nie da się zastosować w praktyce. 

Bo najważniejsza jest praktyka.

Wiem o tym doskonale, bo od pięciu lat konsultuję pacjentki. Wiem z jakimi problemami się borykają, wiem też dobrze, jakie trudności możecie spotkać w pracy z mamami karmiącymi piersią. Dlatego moje szkolenia zawierają tylko te rzeczy, które są niezbędne, żeby zrozumieć temat, przećwiczyć i zastosować wiedzę w praktyce. 

Nauczysz się skutecznie oceniać ryzyko terapii w laktacji w 13 godzin. 

Wiem, że czas jest dla Ciebie bardzo ważny. Praca, dom, dzieci, życie - a gdzie tu jeszcze znaleźć czas na szkolenia? Dlatego moje szkolenie jest dostępne online i maksymalnie skoncentrowane. Zawiera materiały na różnym poziomie zaawansowania, podzielone na małe porcje, które możesz przerobić w dogodnym momencie - na spacerze, w pociągu, w kawiarni. Nie musisz poświęcać wielu weekendów na zjazdy, jechać do innego miasta, przeorganizowywać swoje plany. 

Możesz zrobić to szkolenie w dwa dni i szybko nabyć nowe umiejętności. Albo rozłożyć w czasie, zajmie Ci to wtedy tyle, co obejrzenie na przykład jednego sezonu Wiedźmina. 

A jeśli nie masz pewności ile czasu zajmie Ci przerobienie tego materiału - bez obaw, bo szkolenie otrzymujesz... bez ograniczeń czasowych! Nie rok, nie dwa, ale będziesz mieć dostęp do wszystkich lekcji oraz do aktualizacji tak długo jak tylko będzie działać moje wydawnictwo. 

Czego nauczysz się na tym szkoleniu?

  • Udzielać profesjonalnej pomocy kobiecie karmiącej piersią w zakresie bezpieczeństwa terapii.
  • Analizować właściwości farmakokinetyczne leku w kontekście bezpieczeństwa stosowania w okresie laktacji.
  • Szukać i analizować informacje o lekach w laktacji.
  • Analizować czynniki wpływające na przenikanie substancji do mleka matki.
  • Przeprowadzić wywiad w kierunku czynników wpływających na efekt terapii.
  • Szybko, sprawnie i pewnie dobrać bezpieczną terapię dla pacjentki w okresie laktacji.

Po tym szkoleniu poczujesz się pewnie i sprawnie pomożesz mamie karmiącej piersią wybrać odpowiedni do jej sytuacji.

Szkolenie jest akredytowane przez Międzynarodową Radę Egzaminatorów Konsultantów Laktacyjnych (IBLCE) - przyznano 13,5 punktów CERP L. 

Do tego mam dla Ciebie książkę!

Czyli ponad 13 godzin lekcji online, drukowany skrypt z bezpłatną wysyłką.


Koszt dostępu do szkolenia 

949zł

Zajrzyj jeszcze do środka i zobacz fragmenty 

Patronat nad szkoleniem objęła Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska

Dostępne na platformie szkoleniowej

KURSY.LAKTACEUTA.PL

Do zobaczenia na szkoleniu!

Karolina Morze has been accepted by International Board of Lactation Consultant Examiners® (IBLCE®) as a CERP Provider for the listed Continuing Education Recognition Points (CERPs) programme. Determination of CERPs eligibility or CERPs Provider status does not imply IBLCE®'s endorsement or assessment of education quality. INTERNATIONAL BOARD OF LACTATION CONSULTANT EXAMINERS®, IBLCE®, INTERNATIONAL BOARD CERTIFIED LACTATION CONSULTANT®, and IBCLC® are registered marks of the International Board of Lactation Consultant Examiners.

Karolina Morze została akredytowana przez Międzynarodową Radę Egzaminatorów Konsultantów Laktacyjnych® (IBLCE®) do zapewnienia punktów CERP w programie Continuing Education Recognition Points (CERPs). Akredytacja szkolenia do punktów CERP lub osoby oferującej punkty CERP nie oznacza poparcia ani oceny jakości edukacji przez IBLCE®. INTERNATIONAL BOARD OF LACTATION CONSULTANT EXAMINERS®, IBLCE®, INTERNATIONAL BOARD CERTIFIED LACTATION CONSULTANT® oraz IBCLC® są zarejestrowanymi znakami Międzynarodowej Rady Egzaminatorów Konsultantów Laktacyjnych.

.