Kodėl man teks palaukti grąžinamos įmokos už turizmo paslaugas?

Mieli keliautojai,

Ši oficiali įžanga reikalinga dar kartą subendravardiklinti susiklosčiusią padėtį, po įžangos - skaitykite viso pasaulio turizmui ir sau aktualias industrijos įžvalgas.

- Turizmas - labiausiai pasaulyje konsoliduota ir tarptautiška industrija. Turizmas sudaro 10,5% pasaulinio BVP ir įdarbina 115 mln. planetos gyventojų. Prognozuojama, kad iki 2030 m. šis skaičius patrigubės. Taigi, tikėtina, kad 1 iš 9 pasaulio gyventojų bus įsitraukęs į turizmo veiklas.

- Lietuvoje turizmo sektoriuje dirba ~49 tūkst. darbuotojų, kelionių agentūrose ~3,5 tūkst. Skaičiuojama, kad atvykstamasis turizmas generuoja 1 mlrd., išvykstamasis 300 mln. Eur per metus.

Ir tada!

- 2020-03-12 dienos Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas priėmė sprendimą „Dėl koronaviruso (COVID-19) valdymo priemonių“ Nr. V-344, kuriuo visiems Lietuvos Respublikos piliečiams primigtinai rekomendavo nutraukti ir atidėti visas keliones ir iki 2020 m. balandžio 14 d. nevykti į visas užsienio valstybes.

- 2020-03-13 dieną Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas priėmė sprendimą Nr. V-367 „Dėl koronaviruso (COVID-19) valdymo priemonių“, kuriuo įpareigojo Lietuvos Respublikos piliečius nutraukti keliones į paveiktas valstybes ir teritorijas.

- 2020-03-14 dieną LR Vyriausybė priėmė nutarimą Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“, kuriuo uždraudė Lietuvos Respublikos piliečiams išvykti iš Lietuvos Respublikos, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją vietą, vyksta į savo darbo vietą, taip pat Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos vadovo ar jo įgalioto asmens leidimu.

- 2020-03-16 dieną Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas priėmė sprendimą Nr. V-375 „Dėl koronaviruso (COVID-19) valdymo priemonių“, kuriame LR užsienio reikalų ministerija bei LR susisiekimo ministerija įpareigota pasirūpinti Lietuvos Respublikos piliečių, deklaravusių savo nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvoje, pargabenimu iš užsienio valstybių.

- 2020-03-25 LR Vyriausybės nutarimų karantinas Lietuvos Respublikoje pratęsiamas iki 2020-04-13 imtinai.

- 2020-04-09 LR Vyriausybės nutarimu karantinas Lietuvos Respublikoje pratęsiamas iki 2020-04-27 imtinai.

- Europos Komisija rekomenduoja susilaikyti nuo kelionių iki 2020-05-15.

- EK vadovė Ursula von der Layen pritaria atostogų ir kelionių galimybei jau šią vasarą nuovokiu būdu ("in a smart way").

- 2020-04-22 LR Vyriausybės nutarimu karantinas Lietuvos Respublikoje pratęsiamas iki 2020-05-11 imtinai.

- Jautriu turizmo industrijai laiku dėl Covid-19, viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai, kurioje teigiama, jog visos kelionių agentūros trims, didiesiems, kelionių organizatoriams pateikė reikalavimą į bendradarbiavimo sutartis įtraukti punktą, kuris uždraustų taikyti nuolaidas klientams nuo kelionių agentūrai mokamo atlygio - Baltic Tours Group, UAB atsiriboja nuo bet kokio dalyvavimo, teikimo ar diskusijos susijusios su kitų kelionių organizatorių ir kitų kelionių agentūrų komercinėmis ir konfidencialiomis bendradarbiavimo sutarčių sąlygomis.

Pažymėtina, jog tokio pobūdžio veiksmai yra draudžiami Lietuvos Respublikoje galiojančių teisės aktų bei atitinka Konkurencijos įstatymo 5 str. nurodytus draudžiamų susitarimų požymius už kuriuos gresia bauda iki 10 proc. metinių pajamų.

- 2020-0​5​-​18​ LR Vyriausybės nutarimu karantinas Lietuvos Respublikoje pratęsiamas iki 2020-05-​3​1 imtinai.

- 2020-0​5​-​27​ LR Vyriausybės nutarimu karantinas Lietuvos Respublikoje pratęsiamas iki 2020-06-​​16 imtinai.

- 2020-05-29 LR Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Civilinio kodekso pakeitimą, leidžiantį pinigus už neįvykusias keliones turistams grąžinti per 90 dienų po karantino ir ekstremalios situacijos pabaigos. Ši Civilinio kodekso pataisa įsigaliojo iškart, ją pasirašius.

- 2020-06-10 LR Vyriausybės nutarimu karantinas nuo 2020 m. birželio 17 d. nutraukiamas, tačiau valstybės lygio ekstremali situacija išlieka.

Nedelsiant!

- Lietuvos kelionių organizatoriai reaguodami į šiuos imperatyvus nedelsiant atšaukė visas 2020-03-13 - 2020-04-14 dienomis suplanuotas organizuotas turistines keliones. Taip pat įgyvendindami nurodymus nedelsiant nutraukti keliones, savo lėšomis repatrijavo turistus iš paveiktų valstybių ir teritorijų, nepriklausomai nuo kelionės paketų pasibaigimo datų.

- Lietuvos kelionių organizatoriai dėl paskelbto karantino nebegali vykdyti turistinių kelionių sutarčių, o keliautojai reikalauja grąžinti sumokėtus pinigus. Kelionių organizatoriai susiduria su rimtais finansiniais ir administravimo iššūkiais, kadangi didžioji keliautoji dalis reikalauja grąžinti už keliones sumokėtas sumas, nors jos jau yra išmokėtos faktiniams paslaugų teikėjams, - apgyvendinimo, transporto, pervežimo įmonėms.

Taigi!

- Šiuo metu keistai atrodo tos įmonės, kurios bando apsimesti, kad nieko čia tokio.

- Stiprėja socialinio atstumo "social distancing" tendencija. Pakinta darbo sąlygos, įpročiai. Atsiranda laiko darbo metu pažiūrėti "Netflix". O turizmo žmonės aria išvarvėjusiom akim.

- Per savaitę, anot rinkos analitikų, tiek Lietuva, tiek pasaulis išgyvena šoką: nuo perteklinio turizmo iki nulinio keliavimo! Per vieną savaitę! Tai yra didžiausias kada nors buvęs turizmo/judėjimo industrijos sukrėtimas. Susidaro žaibiška skolos grandinė, kuri kelionių organizatoriams užkerta kelią išgyventi.

Ką išgyvename Skrendu.lt?

- Bilietų ir kelionių komanda išgyvena sunkiausią psichologinį laikotarpį - per dieną administruojame apie 3000 laiškų, atsakome visiems, tik lėčiau nei įprastai. 

- Dėkojame supratingiems. 

- Suprantame jūsų pyktį. Suprantame, kad esame vienintelė jūsų linija, kelianti ragelį ir perskaitanti jūsų komentarus. Suprantame, kad pyktis adresuotas ne mums, o dužusioms svajonėms, pasikeitusiems planams, baimei dėl viruso poveikio.

Tuo pačiu!

- Įmonė skiria daug dėmesio ir laiko skolos grandinei administruoti, kas iš esmės yra didžioji turizmo verslo problema - negaunant pajamų ir Vyriausybei kol kas nepateikus sprendimų dėl VVTAT pozicijos dėl mokėjimų grąžinimų klientams termino pratęsimo, situacija aštrėja.

- Kovo 23 d. LR Vyriausybėje vyko pasitarimas, kurio metu turėjo būti svarstomi turizmo sektoriaus siūlymai, tačiau visi mums aktualūs klausimai buvo perkelti į kovo 25 d. posėdį, bet taip pat nebuvo svarstyti. Laukiame naujo posėdžio datos. Tikimės, jog nutarimai bus priimti ir keliaus į LR Seimą.

- Esame pripažinti ir įtraukti į nukentėjusių nuo Covid-19 įmonių sąrašą, laukiame valstybės atsakymo dėl galimų lengvatų.

- Mūsų buvę keturi neseniai iš darbo išėję kolegos pasisiūlė padėti - tikrai jautru kritiniu metu.

- Sakote, jūsų draugas atgavo pinigus iš kitos agentūros? Taip, dauguma mūsų klientų taip pat atgavo. Primename, kad kiekviena turizmo paslauga turi savo unikalias taisykles, kurios prasidėjus judėjimo apribojimams, tiekėjai keitė keliskart per dieną reaguojant į vyriausybių sprendimus. Jei trumpai - ryte jums dar galiojo grąžinimo taisyklė, vakare - skrydžio bendrovė ar kelionių organizatorius pranešė, kad nebegalioja. Ir taškas.

Ir pabaigai

- Mes kantriai laukiame, kol skrydžių bendrovės, viešbučiai, kelionių organizatoriai pradės grąžinimo procedūras, kviečiame solidarizuotis ir laukti kartu.

- Baltic Tours kelionių organizatoriaus, kuris valdo prekės ženklą Skrendu.lt, prievolių įvykdymą užtikrina ADB Gjensidige, lėktuvo bilietų veiklos licencijavimą – Tarptautinė oro vežėjų asociacija IATA.

- Juk virusas ir karantinas baigsis ir netrukus vėl keliausime! Kaip niekada laukiame naujos dienos, tikime tuo, ką darome, siekiame kuo greičiau jums vėl grąžinti kelionių džiaugsmą. Mus jau 29 metus rekomenduoja draugams!


Informacija parengta, remiantis šiais šaltiniais: Baltic Tours Group, LTA, NTVA, UNTWO, LRV, Eskimi.com, weforum.orgiata.org.

.