Poznajmy się!

Jestem audiofonologiem, pedagogiem i promotorem polskiego języka migowego wśród dzieci słyszących. Jestem także pomysłodawcą, twórcą i realizatorem innowacyjnego projektu MiguMig - zabawy z językiem migowym. Od 2017 roku prowadzę cykliczne zajęcia dla dzieci słyszących w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami dzielę się z innymi nauczycielami i specjalistami podczas webinarów, szkoleń i warsztatów. Jestem autorką wierszy, piosenek, bajek oraz innych narzędzi dydaktycznych, które ułatwiają i umożliwiają wprowadzanie języka migowego do codziennej pracy z dziećmi. To właśnie w ramach MiguMig tworzę autorskie materiały dydaktyczne, z których chętnie korzystają nauczyciele, rodzice i dzieci na terenie całej Polski i poza jej granicami. 

Jestem także twórcą i realizatorem pierwszego w Polsce Interdyscyplinarnego Projektu Edukacyjnego "Migowy dla Dzieci".

Celem, który mi przyświeca jest nie tylko pokazanie zaczarowanego świata języka migowego dzieciom słyszącym. W swoich działaniach dążę także do tego, aby dorośli (rodzice, nauczyciele, specjaliści, opiekunowie) mieli świadomość jak wartościowym narzędziem dla harmonijnego rozwoju małego dziecka jest język migowy. Rozwój kreatywnego myślenia, zapamiętywania, kojarzenia, koordynacji wzrokowo - ruchowej czy tolerancji, to dopiero początek szerokiego wachlarza korzyści, które otrzymują dzieci uczące się języka migowego. Mam jednak świadomość, że wielu nauczycieli nie zna języka migowego, dlatego podczas warsztatów dbam o to, aby każdy wykorzystany w zabawie, wierszu czy piosence znak migowy, był dokładnie zaprezentowany i wielokrotnie powtórzony. 85% uczestników dotychczasowych warsztatów modułowych to osoby, które nigdy przedtem nie uczyły się języka migowego. Dlatego zawsze dbam o to, by moi uczestnicy potrafili dokładnie zamigać znaki do całego zaprezentowanego materiału. Do udziału w warsztatach zaproszeni są więc wszyscy chętni, bez wyjątku!

Przebieg i zakres warsztatów dydaktycznych online

Warsztaty modułowe to cykl 4 modułów (spotkań), które odbywają się w małej (ok. 10-osobowej grupie), w formie online. Warsztaty przebiegają w postaci wspólnych ćwiczeń, zabaw i treningów. Nie jest to wykład. Oznacza to, że zarówno prowadząca jak i uczestnicy widzą się, słyszą, rozmawiają i wspólnie migają. Dzięki temu realizowane ćwiczenia odbywają się zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej. Poza tym jest to czas na nawiązanie kontaktów i możliwość podjęcia współpracy z nauczycielami z innych placówek, którzy również włączają język migowy do swojej codziennej pracy z dziećmi. Włączanie kamerki przez uczestników podczas warsztatów nie jest warunkiem koniecznym. Jednak zawsze serdecznie do tego zachęcam, gdyż jest to dla mnie możliwość, aby monitorować postępy uczestników i korygować ewentualne błędy. Włączona kamerka podczas warsztatów daje też uczestnikowi możliwość pełnego udziału w realizowanych zabawach i zadaniach.

Podczas tego spotkania uczestnicy dowiedzą się czym jest PJM oraz jak podjąć temat języka migowego z dziećmi. Wśród osób słyszących krąży wiele informacji na temat świata głuchych, które są nieprawdziwe. Wspólnie omówimy najczęściej powielane błędy, a przy tym zwrócimy też uwagę na ciekawostki, które zainteresują nie tylko dzieci, ale również rodziców. Po tym krótkim lecz bardzo ważnym wstępie, przejdziemy do wspólnego migania!

Piosenka na dzień dobry, piosenka na do widzenia, grzecznościowy wiersz, kolorowa zabawa ruchowa – to tylko wstęp do tego, co czeka na Was już podczas pierwszego modułu. Czy więc oznacza to, że trzeba znać język migowy, aby poradzić sobie z całym materiałem? Zdecydowanie nie! Warsztaty skierowane są do wszystkich chętnych nauczycieli, terapeutów, pedagogów i specjalistów pracujących z dziećmi. 85% dotychczasowych uczestników to osoby, które pierwszy raz zetknęły się z językiem migowym podczas tego spotkania i wierzcie mi, świetnie dały sobie radę. A to dlatego, że każdy znak pojawiający się w piosence, wierszu czy innym ćwiczeniu jest dokładnie omawiany. Dodatkowo, wszystkie występujące gry, zadania, piosenki i wiersze wspólnie omawiamy i ćwiczymy, co pozwala na ponowne utrwalenie znaków. A na koniec uczestnicy otrzymają link do playlisty, na której znajdują się słowniki z nagranymi znakami do każdego spotkania.

Podczas tego modułu uczestnicy zapoznają się z zabawkami i pojazdami w polskim języku migowym. A pomogą im w tym karty obrazkowe, piosenki, karty pracy, gry i zabawy. Będą szukać różnic i podobieństw w dziecięcym pokoiku, dopasowywać różnokolorowe zabawki, zagrają w migowe bingo oraz poznają migową wersją popularnej zabawy głuchy telefon. A to wciąż nie wszystko, co dla Was przygotowałam. W nauce i utrwaleniu znaków z tego zakresu najlepiej sprawdzą się dziecięce zabawki. Podpowiem jak w sprytny sposób skorzystać z tego, co macie pod ręką na co dzień, aby zachęcić dzieci do wspólnego migania. To będzie wyjątkowo radosny i kolorowy moduł!

Podczas tego spotkania poruszymy jeden ze zdecydowanie najważniejszych dla dzieci tematów, czyli rodzina. Uczestnicy poznają tu znaki określające różnych członków rodziny. A utrwalą je bawiąc się i ćwicząc. Poznają wiersz paluszkowy o małej Lusi i jej rodzinie. Wspólnie rozwiążą rodzinną krzyżówkę oraz obejrzą bajkę o znudzonym Michałku. Na samym oglądaniu oczywiście się nie skończy. Język migowy posłuży za narzędzie, przy pomocy którego będziecie mogli sprawdzić uważność, spostrzegawczość i pamięć słuchową dzieci. Nie zabraknie zabaw w kole i tańców z językiem migowym.

Emocje to ważny temat. Zwłaszcza, gdy dzieci nie potrafią sobie z nimi radzić, nazywać ich czy odpowiednio wyrażać. Przygotowane przez nas materiały z pewnością ułatwią rozpoznawanie i nazywanie emocji zarówno w języku polskim jak i w polskim języku migowym. Ćwiczenia z nimi będą również okazją do wesołych zabaw z mimiką, a także do podjęcia rozmów o samopoczuciu, uczuciach i emocjach. Pomogą w tym: termometr uczuć, piosenka o emocjach, karty obrazkowe i inne przygotowane materiały.

Podczas tego spotkania, zanim przejdziemy do realizacji ćwiczeń, na początku uczestnicy dokładnie poznają alfabet polskiego języka migowego. Będzie to wymagało nieco większego skupienia, ponieważ wspólnie zamigamy ponad 70 wyrazów. Ale gwarantuję Wam, że nie zdąży upłynąć 45 minut, a w przyjemnej atmosferze wszyscy będą już samodzielnie potrafili zamigać każdą literę alfabetu. A tak jak pisałam, jego znajomość przed warsztatami nie jest konieczna.

Potem przejdziemy do kart pracy, które przygotowaliśmy dla Waszych podopiecznych. Będą krzyżówki, wykreślanki, zakreślanki słowne i zakreślanki obrazkowe, klamerkowanie, kodowanie… oj długo by wymieniać. Krótko mówiąc, nie będzie czasu na nudę. A alfabet polskiego języka migowego nigdy więcej nie będzie już dla Was zagadką. Przygotowane karty pracy pomogą zapoznać się z nim i zaprzyjaźnić na dobre.

Poza tym uczestnicy zapoznają się także ze znakami związanymi z podstawowymi czynnościami, które są nieodłączną częścią każdego dnia dziecka. Te znaki będą świetnie sprawdzały się podczas stałych punktów dnia, urozmaicając i uatrakcyjniając dotychczasową rutynę. Używane każdego dnia, staną się stałym elementem Waszej szkolnej i przedszkolnej codzienności.

Dodatkowo w ramach warsztatów uczestnicy otrzymują:

1. Autorskie materiały dydaktyczne do każdego modułu wraz ze skryptami szkoleniowymi w formacie PDF.

2. Roczny dostęp do wszystkich filmów utrwalających i obejmujących poruszane treści, zabawy, piosenki i znaki migowe.

3. Dostęp do nagrań z przebiegu wszystkich spotkań warsztatowych przez miesiąc od zakończenia ostatniego modułu.

4. Certyfikat imienny w wersji PDF do samodzielnego wydruku.

5. Opiekę merytoryczną prowadzącego na live’ie podczas modułów oraz w grupie, na czas trwania całych warsztatów.

6. Dostęp do zamkniętej grupy na facebooku „MiguBanda”, w której uczestnicy mają realny wpływ na proces powstawania wielu materiałów i produktów od MiguMig oraz otrzymują liczne rabaty na warsztaty, webinary, materiały i produkty oferowane przez MiguMig.

Warsztaty modułowe online od MiguMig – zabawy z językiem migowym

Dla grupy ok. 10 osób

Warsztaty online obejmują:

1. 4 cykliczne spotkania online, podczas których wszyscy wspólnie widzimy się i słyszymy (wy widzicie mnie, a ja widzę was). Zawsze zachęcam, aby każdy uczestnik włączył kamerkę, wówczas mam możliwość kontrolowania i ew. korygowania omawianych znaków migowych. Ostateczna decyzja dot. kamerki jest oczywiście dobrowolna. Podczas warsztatów spotykamy się w małych grupach, aby uczestnicy mogli trenować poznane zabawy i ćwiczenia we współpracy ze mną i ze sobą wzajemnie (np. migając i tłumacząc). Wówczas ja mam możliwość śledzić i obserwować przebieg ćwiczeń oraz miganych przez uczestników znaków/ piosenek.

2. Skrypty szkoleniowe do każdego modułu, przesłane drogą mailową przed każdym spotkaniem. W skryptach zawarte są wszystkie ćwiczenia, wiersze piosenki i wykonane zadania wraz z dokładnym ich opisem. Na zakończeniu skryptów dodane są załączniki z możliwością samodzielnego wydruku i kserowania, które umożliwiają uczestnikom pracę z poznanym materiałem już od następnego dnia w szkole czy przedszkolu.

3. Roczny dostęp do autorskiego MiguSłownika online, zawierającego poznane podczas warsztatów znaki migowe. Dzięki słownikowi, uczestnicy mają możliwość szybko i wygodnie utrwalić poznane znaki migowe, w dowolnym miejscu i czasie.

4. Roczny dostęp do filmów z autorskimi nagraniami poznanych podczas warsztatów piosenek, na których piosenki te są oczywiście migane w ten sam sposób, który wcześniej omówimy i kilka razy przećwiczymy podczas warsztatów.

5. Certyfikaty Imienne po zakończeniu szkolenia, przesłane w wersji PDF do samodzielnego wydruku.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW


GRUPA I

ZOSTAŁO 1 WOLNE MIEJSCE!

Marzec - Kwiecień 

2023


MODUŁ I     

29.03.2023, 19:30 - 21:45

MODUŁ II    

05.04.2023, 19:30 - 21:00

MODUŁ III   

12.04.2023,  19:30 - 21:00

MODUŁ IV   

19.04.2023,  19:30 - 21:45


GRUPA II

NABÓR WSTRZYMANY

Zapytaj o warsztaty na kontakt@migumig.pl 

Wystawiam fakturę na podany adres (placówki lub indywidualny). Mogę również wystawić fakturę przelewową (proszę tylko wcześniej o informację).

OPINIE UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW 

Poniższe opinie zostały napisane w anonimowej ankiecie ewaluacyjnej, która została przeprowadzona na zakończenie dotychczasowych warsztatów modułowych. Uczestnicy odpowiadali na pytania: Jak w kilku zdaniach podsumowałabyś warsztaty? Jak opowiedziałabyś o nich osobie, która nie wie, czy to dla niej, czy warto wziąć udział? Co było najsłabszym, a co najmocniejszym punktem warsztatów?

 Zgłoszenia oraz wszelkie pytania proszę kierować na adres mailowy:

kontakt@migumig.pl

.