7. - 8. září, Cubex Centrum Praha

Fórum rodinné politiky 2021

Čtvrtý ročník konference Fórum rodinné politiky se zaměří hlavně na dopady covidové pandemie na rodinné soužití. Místem konání bude Cubex Centrum Praha, které přivítá omezený počet hostů. Akci bude možné sledovat on-line.

7. - 8. září, Cubex Centrum Praha

Fórum rodinné politiky

Čtvrtý ročník konference Fórum rodinné politiky, který v úterý 7. září a ve středu 8. září 2021 ovládne pražské Cubex Centrum, se zaměří hlavně na dopady covidové pandemie na rodinné soužití. 

Do diskusí na toto téma se zapojí kromě ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) také zástupci firem, akademické obce, neziskových organizací, médií, politických stran, ministerstev, státních institucí i odborových organizací. Vše můžete sledovat buď osobně v Cubex Centru Paha nebo on-line.

On-line přenos konference


Konference nabídne 18 odborných panelů s více než stovkou účinkujících a také večerní politickou debatu. 

Dvoudenní program, pestrý stejně jako uplynulý krizový rok, bude rozdělen do tří hlavních bloků.Finanční zranitelnost rodin v časech pandemie 

Pandemie dopadla drtivě nejen na ekonomiky států, ale i rodin. Výpadek příjmů, způsobený nejen omezením ekonomiky, ale i zavřením škol, prohloubil nerovnosti ve společnosti. Mezi muži a ženami, mezi pečujícími, ale i dětmi, v neposlední řadě také mezi kvalifikovanými a nekvalifikovanými pracovníky.

Koho covidová krize nejvíce ohrozila a jak se podařilo pomoci nejzranitelnějším skupinám obyvatel či rodinám v nouzi. Jaké formy podpory zvolit v pokrizové době?

Programovým blokem bude provázet Markéta Bidrmanová, redaktorka seznam.cz

Dopady pandemie na duševní zdraví rodin

Covidová krize drtivě dopadla i na psychickou pohodu většiny obyvatel, zejména těžce otřásla životem dětí, ale i většiny rodin, které se najednou ocitly uzavřené na několika metrech čtverečních. Podle aktuálních výzkumů narostl počet lidí, trpících úzkostmi a středně těžkými depresemi. Krize se negativně vepsala především do už dříve patologických vztahů a řada odborníků se obává, že došlo během pandemického roku k nárůstu domácího násilí nebo závislostí.

Jak se rodiny vyrovnávali s psychickou zátěží způsobenou covidovými omezeními? Jaký vliv na duševní zdraví má finanční zajištění domácností? Co za specifické situace prožívali LGBT+ a jaké dopady měl koronavirus na oblast slaďování práce a rodiny?

Programovým blokem nás provede novinářka a režisérka Apolena Rychlíková

Společenská odpovědnost firem v časech pandemie 

Krize nám ukázala, že bez aktivní podpory zaměstnavatelů nemůže sama o sobě dobře zafungovat skoro žádná státní podpora. Společenská odpovědnost mnoha firem pomohla překonat jejich zaměstnancům nejen problémy na trhu práce, ale i sladit zcela nové nároky na pracovní a rodinný život.

Krize však také otevřela mnoho let nedořešená témata: Jak moc mají zaměstnavatelé pomáhat ve slaďování pracovního a rodinného života? A jaká by k tomu měla být vhodná podpora státu? Změní rok na home-officech vnímání toho, odkud a jak se dá efektivně pracovat?

Blok moderuje David Klimeš, novinář, ekonomický komentátor


Moderátoři akceMarkéta Bidrmanová 

Do Seznamu, kde moderuje pořady Výzva a Den v ekonomice, přišla z Českého rozhlasu. Předtím byla mj. zahraniční korespondentkou ČRo Rádia Česko v Rakousku a ve Francii. Ekonomické reportáže točila pro Českou televizi, pro deník E15 psala komentáře. Vystudovala Německá a rakouská studia a Mediální studia, obojí na FSV UK.

Apolena Rychlíková

Redaktorka webu A2larm.cz, publicistka, filmová a rozhlasová dokumentaristka. Působí jako komentátorka pro Český rozhlas a Salón Práva. Je držitelkou Novinářské ceny za nejlepší komentář, Novinářské křepelky a její film Hranice práce získal cenu za Nejlepší český dokument a Cenu diváků na MFDF Jihlava 2017 a Cenu filmových kritiků v témže roce. Absolvovala Katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU.

David Klimeš

Komentátor na Aktuálně.cz a Českém rozhlasu Plus, držitel prestižní novinářské Ceny Karla Havlíčka Borovského a vysokoškolský pedagog komunikace na Univerzitě Karlově.


Doprovodný program
Třetí ročník ceny 

Pečující Roku 2021


Neformální péče, tedy péče o seniory, blízké s postižením či dlouhodobě nemocné, je v Česku stále okrajové téma. Přitom jde o práci náročnou a vyčerpávající, jak finančně, tak také psychicky a emočně. Neformální pečující mají navíc ztíženou pozici na pracovním trhu, často musí z práce odejít a postupně se dostávají i do sociální izolace.

Cílem Ceny Pečující roku je ocenit konkrétní neformální pečující a na jejich příbězích a zkušenostech ukázat, že nejsou sami a že si zaslouží uznání a ocenění celé společnosti. Zapojte se a nominujte někoho ze svého okolí.

Cena Zaměstnavatel přátelský k

neformálně pečujícím


V neposlední řadě covidová krize ukázala zaměstnavatelům, čemu musí dlouhodobě čelit jejich neformálně pečující zaměstnanci, ale že jejich péče je zároveň nepostradatelná.

Letos poprvé se tak Fórum rodinné politiky stane místem předávání nejen ceny Pečující roku, ale nově také ceny Zaměstnavatel přátelský k neformálně pečujícím 2021.

Nultý ročník ceny pro soukromé i veřejné zaměstnavatele za přátelský přístup k zaměstnancům a zaměstnankyním, kteří se dlouhodobě starají o své blízké, vyhlašuje MPSV společně s Byznysem pro společnost.


Místo konáníCubex Centrum Praha

Adresa: Na Strži 2097/63, Praha 4, 140 00

MHD: Cubex se nachází cca 100 m od stanice metra C Pankrác, a zastávky autobusu Pankrác.

Autem: 
Sjezd Podolí/Pankrác z ulice 5. května, směrem na ulici Na Strži.


Informace o COVID-19

Prosíme o návštěvníky akce o dodržování aktuálně platných omezení pro konání hromadných akcí jako je nošení respirátorů a udržování rozestupů. Před vstupem na akci vás také požádáme o:

 • potvrzení o kompletním očkování (EU COVID1) 
 • potvrzení o prodělané nemoci (max 180 dní)
 • potvrzení o negativním testu PCR (max. 7 dní)
 • potvrzení o negativním testu ATG (max. 3 dny)


Na místě bude zajištěno bezplatné testování rýchlými antigenními testy pro stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2 za dozoru zdravotnického pracovníka. 


  00 dní
  00 hodin
  00 minut
  00 vteřin

  7. - 8. září, Cubex Centrum Praha

  V otevřené debatě by měl být slyšet i právě váš hlas.

  Kapacita konference je z důvodů pandemie omezena.

  Registraci doporučujeme neodkládat.
  Událost bude možné sledovat také on-line.

  .